Småskaligt tillverkat med möjlighet att anpassa
Småskaligt tillverkat med möjlighet att anpassa
Cab-on tillverkas småskaligt i Sverige. I stället för stora produktionsserier sys överdragen i mindre upplagor, med omsorg om både funktion och detaljer.
Det småskaliga arbetssättet ger också något som är viktigt för oss: möjligheten att vara flexibel. Alla människor, rullstolar och behov ser inte likadana ut.
Från tyg till färdig Cab-on
Bakom varje färdigt överdrag finns många olika moment. Material väljs ut, delar skärs till och sys samman innan reflexer, resår, fästen och andra detaljer kommer på plats.
Mycket av arbetet görs för hand och varje detalj har en funktion. Cab-on ska inte bara ge skydd mot väder och vind. Det ska vara enkelt att använda och fungera i vardagen.
Genom att tillverka i mindre serier kan vi också utveckla och förändra detaljer när vi ser att något kan göras ännu bättre.
Detaljerna är en del av hantverket
Ett Cab-on består av många moment. Från reflexer och skyddande detaljer till resår och fästen som hjälper överdraget att sitta på plats.
Reflexdetaljer
Skyddande detaljer
Resår och passform
De sista detaljerna
När standard inte riktigt passar
Alla behov ser olika ut. Ibland behövs därför något annat än en standardmodell.
Det kan handla om andra mått, en särskild färg, placering av reflexer eller andra önskemål för att överdraget ska fungera bättre för just den personen eller rullstolen.
Eftersom tillverkningen är småskalig har vi större möjlighet att vara flexibla. Alla önskemål går inte att genomföra, men fråga gärna. Tillsammans kan vi se vad som är möjligt.
Anpassning för verksamheter
Även assistansbolag, boenden och andra verksamheter kan få en Cab-on anpassad efter sina önskemål.
Det kan till exempel handla om val av färg eller att profilera överdraget med verksamhetens logotyp. På så sätt får ni ett praktiskt väderskydd som samtidigt får ett eget uttryck.
Har du en idé eller ett särskilt önskemål?
Berätta gärna vad du behöver eller hur du skulle vilja anpassa din Cab-on. I en småskalig tillverkning finns det utrymme för lösningar som inte alltid passar in i en standardmall.
Fråga om anpassning